Digitalni Potpis
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Visoka škola za računovodstvo i berzansko poslovanje

Uvodna reč
Zakonskom regulativom i standardima se precizira način odvijanja elektronskog poslovanja, a jedan od ključnih elemenata u tom procesu je postupak formiranja i kontrola digitalnog potpisa. Prateći zakonsku regulativu, standarde i potrebe elektronskog poslovanja, u svetskoj praksi su istovremeno razvijane i definisane metode za kontrolisanje i umanjivanje ukupnog očekivanog rizika. U našem okruženju se pripremaju mnogi sistemski zakoni, podzakonska akta i druga pravna regulativa. Treba ukazati na izuzetan značaj blagovremenog uključivanja i primene međunarodnih standarda na tehnologiju rada u okruženju, elektronskog poslovanja a pre svega digitalnih potpisa i rada sertifikacionih tela.
U skladu sa direktivom Evropske Unije koja je obavezala svoje članice da u svom zakonodavstvu urede pitanja elektronskog poslovanja javljaju se generalne potrebe da se izvrši celokupna harmonizacija naših zakonskih rešenja sa rešenjima koja su prisutna u Evropskoj Uniji.
Jedan od tih koraka je potreba za Zakonom o elektronskom poslovanju. Donet je zakon o elektronskom (digitalnom) potpisu čiju implementaciju neposredno očekujemo.
Ako je savremena informaciona tehnologija u kompaniji neuspešna sama kompanija nije u mogućnosti da adekvatno transformiše način svog poslovanja. Intencija je da nove tehnologije omoguće kompaniji da kompletira novu „Internet ekonomiju“. Ako se to ne ostvari blagovremeno, kompanija će se naći u okruženju koje je ostalo tehnološki zaostalo, stalno se pitajući šta je u svetu novi tehnološki hit.
Zakonske regulative ne određuju ni jednu tehnologiju potpisivanja elektronskih dokumenata kao dominantnu, već samo donose propise kojih se svaka od tehnologija mora pridržavati. Od digitalnog se potpisa očekuje da bude jedinstven za osobu koja ga koristi, drugo, da se može proveriti kome pripada, odnosno da li zaista pripada osobi koja ga je koristila, treće, da je u potpunoj kontroli osobe koja ga koristi, četvrto, da potvrđuje i sebe i podatke koje osoba potpisuje. To je na određeni način definisano našim Zakonom i pratećim pravilnicima.
DIGITALNI POTPIS
Sadašnji, opšte prihvaćeni način overe dokumenata svojeručnim potpisom vuče korene od samih početaka ljudske pismenosti. Potpisi se danas nalaze na najrazličitijim dokumentima, počev od različitih tipova ugovora, naloga, čekova, pa sve od privatnih pisama. Prema postojećim zakonima, potpisom se smatra ne samo svojeručni potpis, već i bilo koji drugi znak na dokumentu načinjen sa ciljem overavanja dokumenta. Ipak, na elektronskim računarima se ne smatra svaki potpis digitalnim potpisom. Različite znakove ili tekstualne oznake u datotekama ili elektronskoj pošti ili kopije svojeručnog potpisa krajnje su neprimerene i nepouzdane, pre svega zbog trivijalne mogućnosti falsifikovanja.
Slika 01
Elektronski potpis

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!